top of page
  • Zdjęcie autoraMixer & Szerytattoo-team

Naukowe korzyści zdrowotne wynikające z posiadania tatuażu (cz. 3)

Zaktualizowano: 19 wrz 2023


Wytatuowany kulturysta
Wytatuowany kulturysta

3. Tatuaże pomagają w lekkiej atletyce

Zmniejszenie poziomu kortyzolu nie tylko jest korzystne dla zmniejszenia stresu, ale ma także pozytywne fizyczne korzyści dla każdego, kto regularnie trenuje. Jednym z największych trendów w treningu siłowym jest próba zmniejszenia poziomu kortyzolu.

Dzieje się tak dlatego, że kortyzol zmniejsza zdolność organizmu do regeneracji i leczenia. Zredukowany poziom kortyzolu oznacza, że mięśnie mogą szybciej się regenerować po treningu, zwiększając ilość mięśni i wymagając mniejszego czasu wolnego od ćwiczeń. Wszyscy, począwszy od sportowców, a skończywszy na piłkarzach, starają się utrzymać niski poziom kortyzolu.

Przeważnie robią to biorąc suplementy lub nosząc maski wydolnościowe w sali gimnastycznej. Być może dzięki temu coraz częściej widzimy wzrost ilości tatuaży wśród sportowców? Jak myślicie?

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Feb 02
Rated 2 out of 5 stars.

jaki wpływ ma tatuaż na poziom kortyzolu ?

Like
Mixer & Szerytattoo-team
Mixer & Szerytattoo-team
Feb 07
Replying to

Tatuowanie, jako forma inwazyjnej interwencji na ciele, może wpływać na poziom kortyzolu w organizmie. Kortyzol jest hormonem stresu wydzielanym przez nadnercza, który odgrywa kluczową rolę w reakcji organizmu na stres. Proces tatuowania wiąże się z bólem i stresem fizycznym, co może prowadzić do tymczasowego wzrostu poziomu kortyzolu.

Interesujące jest jednak, że badania wskazują na możliwość adaptacji organizmu do stresu związanego z tatuowaniem. Przykładowo, badanie opublikowane w „American Journal of Human Biology” wykazało, że osoby z większą ilością tatuaży mogą doświadczać mniejszego wzrostu poziomu kortyzolu w odpowiedzi na nowe tatuaże, w porównaniu z osobami posiadającymi mniej tatuaży. Sugeruje to, że regularne poddawanie się procesowi tatuowania może prowadzić do pewnego rodzaju adaptacji stresowej, zmniejszając reakcję organizmu na ból i stres związany z…

Like
bottom of page