top of page
  • Zdjęcie autoraMixer & Szerytattoo-team

Matematyczne Zagadki Świata Tatuażu


Ciekawostki matematyczne w świecie tatuaży

Tatuaż, jako forma sztuki, przechodzi przez ciągły proces ewolucji. Kluczowym elementem tej transformacji jest maszynka do tatuażu. Współczesne maszynki różnią się pod względem konstrukcji i funkcji. W tym artykule skupimy się na trzech głównych typach maszynek: cewkowych, rotacyjnych i nowoczesnych bezprzewodowych, próbując przybliżyć ich właściwości oraz prędkość działania. Zachęcamy do przeczytania artykułu do końca, gdzie czeka na Was fascynująca matematyczna ciekawostka związana z tematem naszego wpisu.


Rodzaje Maszynek do Tatuażu


Maszynki Cewkowe

Maszynki cewkowe, jako jedne z najstarszych, są zbudowane z ramy, pręta kotwiącego, cewek elektromagnetycznych, kondensatora, sprężyn i śruby stykowej. Ich częstotliwość uderzeń waha się w zależności od modelu i producenta, z średnią częstotliwością wynoszącą około 80-120 uderzeń na sekundę, co przekłada się na 4800-7200 uderzeń na minutę.


Maszynki Rotacyjne

Maszynki rotacyjne, wprowadzone do masowej produkcji w 2010 roku, działają na zasadzie obrotowego mechanizmu mimośrodowego napędzającego igłę. Są bardziej wszechstronne i mają różne długości skoku, co wpływa na ich częstotliwość uderzeń. Średnia częstotliwość uderzeń wynosi około 100-150 uderzeń na sekundę, co przekłada się na 6000-9000 uderzeń na minutę.


Nowoczesne Maszynki Bezprzewodowe

Nowoczesne maszynki bezprzewodowe oferują artystom większą swobodę ruchu, różne częstotliwości uderzeń i bardziej precyzyjne ustawienia. Średnia częstotliwość uderzeń wynosi około 120-160 uderzeń na sekundę, co przekłada się na 7200-9600 uderzeń na minutę.


Teraz podejdziemy do tatuażu Matematycznie.

Ciekawe czy zaciekawię?

Mawiają, że "tatuaż - to nie rurki z kremem". Zastanawiamy się dlaczego?

Myślimy, że każdy z Was, kto ma już tatuaż raczej na pewno to potwierdzi. Krocząc za tą maksymą... Czy zastanawialiście się kiedyś, ileż to RAZY podczas swojej sesji tatuażu zostaliście "pokłuci"?

Brrrrr...

Zawsze wspominamy, jak pewnego razu, zapytany przez nas na sesji klient - siedząc drugą godzinę pod maszynką - przymknął oko i wystrzelił. No nie wiem ile, no ale na pewno z tysiąc? ...siąc? ...ąc? Jakież było jego zdziwienie, kiedy powiedzieliśmy mu, że zakładając na maszynkę tylko jedną igłę, może być ukłuty od kilkunastu do nawet około 150 razy.... UWAGA! Na sekundę! A takich igieł w zestawie ma obecnie xx! Uwierzcie, że reakcja każdego, kto się o tym dowiaduje jest bezcenna... Dlaczego? Bo wystarczy odrobinę refleksji i nagle wszyscy zaczynają liczyć...

Matematyka..

Lepiej weźcie teraz w dłonie kalkulator, żeby sobie to uświadomić.

Otóż w trakcie wykonywania tatuażu, maszynka wykonuje średnio 800 – 9000 obrotów na minutę, co powoduje jak wcześniej napisaliśmy, wbicie igły w skórę z częstotliwością od kilku do ponad stu razy na sekundę.

Dla ułatwienia, weźmy sobie do obliczeń, tylko tą jedną, wspomnianą wcześniej igłę i zminimalizujmy ilość nakłuć dla ułatwienia, do powiedzmy 100 uderzeń na sekundę. Kalkulator pokazuje ni jak inaczej jak tylko 6000 ukłuć na minutę.

Wracając do naszego klienta... Przy założeniach (przypominamy) pojedynczej igły... siedząc przez dwie godziny, został ukłuty 720 000 razy!! Tylko odrobinę się pomylił, prawda? A teraz zamknijcie oczy… i wyobraźcie sobie dla przykładu powiedzmy taki tatuaż cieniowany, przy którego wykonaniu wykorzystywany jest zestaw 15 igieł...


Zachęcamy do podzielenia się własnymi obliczeniami w komentarzach. Ciekawi jesteśmy, ile razy sami zostaliście pokłuci podczas swojej ostatniej sesji tatuażu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page